ورود به سایت   عضویت
ورود به سایت
» » » » امیرالمؤمنین (ع) مولود کعبه + سند

امیرالمؤمنین (ع) مولود کعبه + سند

بسمه و بذکر ولیه مولانا صاحب الزمان (علیه السلام)


عالمان و دانشمندان بزرگ شیعه و اهل سنت در این كه ولادت على (علیه السلام) در خانه كعبه واقع شده است، اتفاق نظر دارند و این کرامت شامل حال هیچ انسانی نشده است و مختص به امام علی (علیه السلام) می باشد. نظر برخى از علماى اهل سنت که اقرار به ولادت علی (علیه السلام) در خانه کعبه کرده اند، در پی می آید:
 
1 ـ حافظ، ابوعبداللّه محمد بن عبداللّه مشهور به "حاکم نیشابوری" در کتاب «مستدرک صحیحین» می نویسد:
... قَالَ الْحَاكِمُ: «وَهَمُّ مُصْعَبٍ فِی الْحَرْفِ الْأَخِیرِ، فَقَدْ تَوَاتَرَتِ الْأَخْبَارِ أَنَّ فَاطِمَةَ بِنْتَ أَسَدٍ وَلَدَتْ أَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَ عَلِيَّ بْنَ أَبِی طَالِبٍ كَرَّمَ اللَّهُ وَجْهَهُ فِی جَوْفِ الْكَعْبَةِ»
به تواتر رسیده است که فاطمه بنت اسد، امیرمؤمنان ـ کرّم اللّه وجهه ـ را در خانه کعبه به دنیا آورد.
المستدرك على الصحیحین ج3 ص550 المؤلف: أبو عبد الله الحاكم محمد بن عبد الله بن محمد بن حمدویه بن نُعیم بن الحكم الضبی الطهمانی النیسابوری المعروف بابن البیع (المتوفى: 405هـ)، تحقیق: مصطفى عبد القادر عطا، الناشر: دار الكتب العلمیة - بیروت، الطبعة: الأولى، 1411 - 1990، عدد الأجزاء: 4

ولادت حضرت علی
2- شاه ولی الله دهلوی در کتابش " ازاله الخفاء " چنین می گوید : و از مناقب وی رضی الله عنه كه در حین ولادت او ظاهر شد یكی آن است كه در جوف كعبه معظمه تولد یافت.
قال الحاكم فی ترجمة حكیم بن حزام وقول مصعب فیه لم یولد قبله ولابعده فی الكعبة احدٌ مانصه وَهِم مصعبٌ فی الحرف الاخیر فقد تواترت الاخبار ان فاطمة بنت اسد ولدت امیرالمؤمنین علیاً فی جوف الكعبة (2)

3- شهاب الدین آلوسی صاحب تفسیر روح المعانی در شرح قول عبدالبافی الأفندی العمری بعد از شعر مؤلّف كتاب :
أنت العلی الذی فوق العلى رفعا                  ببطن مكة عند البیت إذ وضعا
میگوید :" وكون الأمیركرم الله وجهه ولد فی البیت أمر مشهور فی الدنیا و ذكر فی كتب الفریقین السنة والشیعة .... ولم یشتهر وضع غیره كرم الله وجهه كما اشتهر وضعه بل لم تتفق الكلمة علیه ، وما أحرى بإمام الأئمة أن یكون وضعه فیما هو قبلة للمؤمنین ؟ وسبحان من یضع الأشیاء فی مواضعها وهو أحكم لحاكمین "(3)( و این كه حضرت امیر (كرم الله وجهه) در خانه خدا به دنیا آمده ؛ امری است مشهور ودر كتب فریقین سنی وشیعی ذكر شده .... و درباره كسی نشنیدیم كه او هم در كعبه به دنیا آمده باشد آنچنان كه درباره حضرت (كرم الله وجهه) ذكر شده , و چه افتخاری برای امام أئمّه است كه در جایی كه قبله مؤمنین است به دنیا آمده باشد؟ سبحان خداوندی كه أشیاء را در مكان مناسبش می گذارد) در ص 75 بعد از كلام الأفندی العمری می گوید :
وأنت أنت الذی حطت لهقدم * فی موضع یده الرحمن قد وضعا
" وقیل : أحب علیه الصلاة والسلام (یعنی علیا) أن یكافئ الكعبة حیث ولد فی بطنها بوضع الصنم عن ظهرها فإنها كما ورد فی بعض الآثار كانت تشتكی إلى الله تعالى عبادة الأصنام حولها و تقول : أی رب حتى متى تعبد هذه الأصنام حولی ؟ والله تعالى یعدها بتطهیرها من ذلك . "
(گفته شده : كه او (سلام وصلوات بر او باد) - یعنی علی - دوست داشت كه كعبه را مشرّف و از كعبه قدردانی كند با افتادن بت ها از روی آن جایی كه او در داخلش به دنیا آمده است , همانطور كه در بعضی آثار ذكر شده است كه كعبه به خداوند (تبارك وتعالى) أز پرستیدن بت ها شكایت می كرد و می گفت : خداوندا تا كی این بت ها نزدیك من پرستش می شوند ؟ خدا هم وعده می داد كه كعبه را از بت ها مطهّر كند)

4 ـ ابوعثمان، عمرو بن بحر، مشهور به «جاحظ» صاحب کتاب «البیان و التّبیین» ، (متوفّای 255 ه ق) در رساله ای که درباره فضایل بنی هاشم نوشته، از ولادت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) در آن مکان مقدّس سخن گفته است. متن این رساله را قندوزی در «ینابیع المودّه» درج کرده است (4)

5 ـ پیشتاز مورّخان، علی بن حسین مسعودی، (متوفّای 333 ه ق) در کتاب «مروج الذّهب» که در طول بیش از یک هزار سال، یکی از استوارترین منابع مورد اعتماد مورّخان است، با صراحت و قاطعیّت اعلام می دارد که: «ولادت آن حضرت در درون کعبه واقع گردید.»(5) و در کتاب دیگرش «اثبات الوصیّه» تأکید می کند که : «هرگز پیش از ایشان و یا بعد از ایشان احدی در درون کعبه به دنیا نیامده است.»(6)

6 ـ مورّخ ابوزکریّا، یزید بن محمد بن أیاس بن قاسم ازدی، (متوفّای334 ه ق) در کتاب خود «تاریخ موصل» از ولادت آن حضرت در درون کعبه سخن گفته، می افزاید : «به جز امیرمؤمنان علی بن ابی طالب (علیه السلام) ، هیچ خلیفه دیگری در کعبه متولّد نشده است.»(7)

7 ـ محدّث خبیر، محمد بن علی بن اسماعیل شافعی، مشهور به «ابن قفّال» (متوفّای 365 ه ق) می نویسد: «فاطمه بنت اسد به هنگام زایمان وارد کعبه شد و علی (علیه السلام) را در آن جا به دنیا آورد گفته می شود به جز علی (علیه السلام) احدی در آن جا متولّد نشده است.»(8)

8 ـ ابوالحسن، علی بن محمد واسطی شافعی، مشهور به «ابن مغازلی»، (متوفّای 483 ه ق) در کتاب ارزشمند «مناقب علی بن أبی طالب» به تفصیل، داستان ولادت امیرمؤمنان (علیه السلام) در درون کعبه را با سلسله اسناد خود، نقل کرده است.(9)

9 ـ کمال الدّین، ابوسالم، قاضی محمد بن طلحه شافعی، (متوفّای 625 ه ق) در کتاب «مطالب السّؤول» می نویسد: «علی بن ابی طالب (علیه السلام) در درون کعبه معظّمه در بیت الحرام دیده به جهان گشود.»(10)

10 ـ شمس الدّین، ابوالمظفّر، یوسف بن قز اوغلی، مشهور به «سبط ابن جوزی» در کتاب «تذکرة الخواص» می نویسد: «در روایت آمده است که فاطمه بنت اسد حامله بود، برگرد خانه طواف می کرد، ناگهان درد زایمان گرفت، درِ کعبه به رویش باز شد، فاطمه به اندرون کعبه در آمد و علی (علیه السلام) را در آنجا به دنیا آورد.» (11)

11 ـ ابوعبداللّه ، محمد بن یوسف بن محمد قرشی، مشهور به «گنجی شافعی»، (متوفّای 658 ه ق) در کتاب گرانسنگ «کفایة الطّالب» می نویسد: «امیرمؤمنان علی بن ابی طالب (علیه السلام)، در شب جمعه، 13 رجب، سی سال گذشته از عام الفیل، در مکّه معظّمه، در درون کعبه، دیده به جهان گشود. و هرگز مولود دیگری جز او ـ پیش از او و یا بعد از او ـ در خانه کعبه زاده نشد. این میلاد فرخنده، فضیلت و کرامتی برای او و فضیلت و شکوهی برای خانه خداست.»(12)

12 ـ مورّخ هندوشاه بن عبداللّه نخجوانی، در کتاب ارزشمند «تجارب السّلف» که آن را درباره خلفا و وزرا در سال (724 ه ق)  به رشته تحریر در آورده، می نویسد: «علی علیه السلام در درون کعبه دیده به جهان گشود... به هنگام تولّد مادرش او را «حیدر» نام نهاد و حیدر به معنای شیر است.»(13)

13 ـ مورّخ حمداللّه بن ابی بکر بن احمدبن نصر مستوفی، (متوفّای 750 ه  ق ) در کتاب «تاریخ گزیده» می نویسد: «امیرالمؤمنین علی (علیه السلام)، عمّ زاده رسول اللّه صلی الله علیه و آله مادرش فاطمه بنت اسد بن هاشم، ولادتش در درون کعبه... سنه 30 عام الفیل، موافق با 911 اسکندری، 8 سال گذشته از پادشاهی پرویز.»(14)

14 ـ جمال الدّین محمد بن یوسف بن حسن بن محمد زرندی حنفی مدنی، (متوفّای 750 ه  ق) در کتاب «نظم دُرَرِ السمطین» از احمد حنبل روایت کرده: «ولادت امیرمؤمنان (علیه السلام) در درون کعبه اتّفاق افتاد.»(15)

15 ـ حافظ شمس الدّین، ابوعبداللّه محمد بن احمد ذهبی، (متوفّای 848 ه ق) در «تلخیص مستدرک صحیحین» که در ذیل مستدرک حاکم به طبع رسیده، متن عبارت حاکم نیشابوری را نقل کرده، می نویسد: «اخبار به حدّ تواتر رسیده که علی بن ابی طالب در درون کعبه دیده به جهان گشود.»(16)

16ـ قاضی شهاب الدّین دولت آبادی، (متوفّای 849 ه  ق ) داستان ولادت آن حضرت را نقل کرده و تصریح نموده که در داخل کعبه واقع شده است.(17)

17 ـ نورالدین علی بن محمد بن صبّاغ مالکی، (متوفّای 855 ه ق) در کتاب «الفصول المهمّه» می نویسد: «علی (علیه السلام) به روز جمعه، 13 رجب، سی سال گذشته از عام الفیل، 23 سال پیش از هجرت، در مکّه معظّمه، در میان بیت اللّه الحرام چشم به جهان گشود... پیش از آن حضرت، هرگز احدی در بیت الحرام متولد نشد. این برتری، ویژه آن حضرت است. که خداوند برای ظاهر ساختن مرتبت و مقام و شکوه حضرتش به ایشان عطا فرموده است.»(18)

18 ـ مورّخ شهید، فخرالدین محمد بن ابی داود، سلیمان بناکتی، (متوفای 891 ه ق) در کتاب «روضة اولی الألباب» مشهور به «تاریخ بناکتی» می نویسد : «روز آدینه، سیزدهم ماه رجب، سنه ثلاثین از سال فیل، در حرم کعبه به وجود آمد. پیش از او و بعد از او هیچ فرزندی در خانه کعبه به وجود نیامده است.»(19)

19 ـ عبد الرّحمن جامی، (متوفّای 898 ه  ق) در کتاب «شواهد النّبوة» ولادت آن حضرت را در درون کعبه روایت کرده است.(20)

20 ـ مورّخ محمد میرخواند، (متوفّای 903 ه  ق) در کتاب «روضة الصّفا» می نویسد: «ولادت آن حضرت به روایتی در 13 رجب، سی سال گذشته از واقعه فیل، و به روایتی 28 سال بعد از سال فیل، اتفاق افتاد؛ زیرا مادرش کعبه را طواف می کرد، پس مشیّت الهی او را به درون کعبه آورد. زمان زایمانش فرا رسید و در درون کعبه به دنیا آورد. چنین سعادتی از آغاز خلقت تا پایان جهان، برای احدی میسّر نشده است. درستی این روایت در میان تاریخ نویسان و سیره نویسان بدون تردید است. این قضیّه فراتر از آن است که شک و تردیدی در آن راه یابد.»
شد او دُرّ و بیت الحرامش صدف              کسی را میسّر نشد این شرف(21)

21 ـ سید نورالدّین، علی بن عبداللّه سمهودی شافعی، صاحب کتاب «وفاء الوفا بأخبار دار المصطفی»، (متوفّای 911 ه ق) در کتاب «جواهرالعقدین» ولادت آن حضرت را در درون کعبه، به نقل از ابن صبّاغ مالکی آورده است.(22)

22 ـ نسب شناس مشهور، تاج الدّین محمد بن حمزة بن زهره رفاعی، نقیب حلب ( متوفّای 921 ه  ق) در کتاب «غایة الاختصار فی اخبار البیوتات العلویّه المحفوظة من الغبار» می نویسد: «ولادت آن حضرت در درون کعبه واقع شد.»(23)

23 ـ میرزا محمد بن رستم، معتمد خان حارثی بدخشی، ( متوفّای 922 ه ق) در کتاب «نزل الأبرار» می نویسد: «علی ـ کرّم اللّه وجهه ـ روز جمعه 13 رجب، سی سال گذشته از عام الفیل، در مکّه معظمه، در بیت اللّه الحرام متولد شد، و این فضیلتی است که خداوند آن حضرت را به این فضیلت اختصاص داده است.( 24)

24 ـ مورّخ غیاث الدّین، همام الدّین حسینی، مشهور به «خواند میر» (متوفّای 942ه ق) در کتاب «حبیب السّیر» می نویسد: «تولد آن مولودِ عاقبت محمود، در نفس کعبه روی نمود؛ زیرا که حسب اقتضای قضا، بلکه به مشیّت ایزد تعالی، نزدیک به وضع حمل، والده ماجده اش در طواف بیت اللّه بود. و این سعادت به روایتی از اول آفرینش تا غایت، هیچ آفریده را میسّر نگردید. وصیت و صحت آن نزد مورّخان فضیلت پرور، از شایبه شبهه و دغدغه مظنّه در گذشته است.»(25)

25- عباس محمود العقاد می گوید :
" ولد علی فی الكعبة , وكرم الله وجهه عن السجود لأصنامها , فكأنما كان میلاده ثمّة إیذانا بعهد جدید للكعبة وللعبادة فیها , وكاد علی أن یولد مسلما , بل لقد ولد مسلما على التحقیق إذا نحن نظرنا میلاد العقیدة والروح , لأنه فتح عینیه أمام الإسلام , ولم یعرف قط عبادة الأصنام , فهو قد تربّى فی البیت الذی خرجت منه الدعوة الإسلامیة "(26)
(علی در كعبه به دنیا آمد ، خدا به صورت او كرامت وشرافت داد وهیچگاه برای بت ها سجود نكرد , ومعلوم می شود كه میلاد او اذن به عهد جدیدی برای كعبه وعبادت در آن بود . و چیزی نمانده بود كه علی مسلمان به دنیا آید , بلكه او مسلمان به دنیا آمد با تحقیق اگر نگاه به میلاد عقیده و روح كنیم , چون كه او چشمانش را نزدیك اسلام باز كرد , و هیچگاه عبادت بت ها را نكرد , و او در خانه ای به دنیا آمد كه از آنجا دعوت اسلامی خارج شد (خانه پیامبر اكرم صلى الله علیه وآله وسلم))

26- حلبی در سیره خود چنین می گوید :
" ... و به یرد قول بعضهم و کون علی ضمن المهر غلط لان علیا کان صغیرا لم یبلغ سبع سنین ای لانه ولد فی الکعبه و عمره صلی الله علیه و سلم ثلاثون سنه فاکثر ... "(27)
( ... بر اساس این کلام ، قول برخی که معتقدند علی (علیه السلام) در ضمن مراسم عقد پیامبر بوده است غلط است زیرا او در آن موقع بچه بوده و سن او به 7 سال نمی رسید زیرا وقتی علی (علیه السلام) در کعبه متولد شد ، سن پیامبر 30 سال یا بیشتر بود ...)
این ها نمونه هایی از منابع مورد اعتماد و استناد علمای اهل سنّت، از محدّثان، مورّخان، سیره نویسان، تراجم نویسان، نسب شناسان و دیگر پژوهشگران، بود که تا پایان قرن نهم، در آثار گرانقدر خود به ولادت امام علی (علیه السلام) در درون کعبه تصریح و تأکید نموده اند و ما در این مجال ذکمر نمودیم و اگر بخواهیم به دیگر آثار موجود در این رابطه، به ویژه در قرن اخیر اشاره کنیم، به درازا خواهد کشید.
**************************
پی نوشت :
1- حاکم، مستدرک الصّحیحین، ج3، ص483
2- ازاله الخفاء ج 2 ص 251
3- سرح الخریده الغیبیة فی شرح القصیدة العینیة ص 15
4- قندوزی، ینابیع المودّة، ج1، ص461
5- مسعودی، مروج الذّهب، چاپ قاهره، ج2، ص2
6- همان، اثبات الوصیّة، ص111
7- ازدی، تاریخ موصل، ص58
8- ابن قفال، فضائل امیر المؤمنین، به نقل احقاق الحق، ج7، ص498
9- ابن مغازلی، مناقب علی بن ابی طالب، ص7
10- ابن طلحه، مطالب السّؤول، ص11
11- ابن جوزی، تذکرة الخواص، ص20
12- گنجی شافعی، کفایة الطالب، ص407
13- نخجوانی، تجارب السلف، ص37
14- مستوفی، تاریخ گزیده، ص192
15- زرندی، نظم درر السّمطین، ص80
16- ذهبی، تلخیص مستدرک الصّحیحین، ج3، ص483
17- دولت آبادی، هدایة السّعداء ـ مخطوط ـ ص117
18- ابن صبّاغ، الفصول المهمّة، ص14
19- بناکتی، تاریخ بناکتی، ص98
20- جامی، شواهد النبوة، ص198
21- میر خواند، روضة الصّفا، جلد دوم.
22- سمهودی، جواهر العقدین، به نقل ولید الکعبه، ص11
23- رفاعی، غایة الاختصار، ص97
24- بدخشی، نزل الابرار، ص64
25- خواند میر، جبیب السّیر، ج1، ص520
26- عبقريّة الإمام علی ج7 ص43 - چاپ بیروت
27- السیره الحلبیه ج 1 ص 226 – 227
توسط : admin  در تاریخ : 2-02-1395, 20:00   بازدیدها : 670   
تگهای مطلب : ولادت حضرت امام امیرالمؤمنین (ع)
منبع: سبطین
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
ارسال نظر

نام شما :
ایمیل شما:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد :           عکس خوانده نمی شود
کد را وارد کنید :